Almanya ordusundan Rheinmetall’e 8,5 milyar euroluk ‘tarihi’ sipariş

Rusya-Ukrayna Savaşı Avrupa’daki hükümetleri savunma harcamalarını artırmaya teşvik ederken Almanya merkezli silah üreticisi Rheinmetall, 8,5 milyar euro ile şirket tarihindeki en büyük siparişini aldığını duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, Rheinmetall’den yapılan açıklamada, şirketin Almanya ordusundan 8,5 milyar euro (yaklaşık 300 milyar TL) değerinde topçu mühimmatı siparişi aldığı belirtildi. Açıklamada, “Yürürlükteki sözleşme önemli ölçüde genişletildi. Siparişin temel amacı, Bundeswehr (Almanya ordusu) ve müttefiklerinin elindeki stokları yenilemek ve Ukrayna’ya savunma kampanyasında destek sağlamaktır” denildi.

‘TESLİMATIN GELECEK YIL BAŞLAMASI PLANLANIYOR’

155 milimetrelik top mermilerinden kaç adet sipariş edildiği konusunda bilgi verilmezken teslimatın gelecek yıl başlamasının planlandığı kaydedildi.

Rheinmetall’in yatırımcı sunumuna göre, Avrupa’daki savaş ve Batı ülkelerinde artan savunma bütçeleri nedeniyle gelecek yıllarda daha da güçlü büyüme hedefleniyor. Satışların 2026’ya kadar yıllık ortalama beşte bir oranında artması bekleniyor. 2026 yılında 13 milyar ila 14 milyar euro satış geliri ve yüzde 15’in üzerinde faaliyet karı hedeflenirken Rheinmetall, bu yıl için 7,4 ila 7,6 milyar euro gelir öngörüyor.

Gazze’ye saldırılarını sürdüren İsrail’e de silah sağlayan şirket, başta tank olmak üzere uçaksavar, askeri mühimmat ve araç üretiyor. Şirket, Ukrayna’nın artan silah ve mühimmat talebine yetişebilmek için yeni üretim tesisleri kuruyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir